Realtid

Få svenskar i nordiska analytikertoppen

Realtid.se
Uppdaterad: 17 maj 2011Publicerad: 17 maj 2011

Endast två svenskar lyckades kvala in på listan över Nordens bästa analytiker.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Vänsterpartiet kräver större budget – med stöd från näringslivet

10 nov. 2025

När det gäller bästa urval av vinnaraktier totalt blev transport- och shippinganalytikern Mats Lilliedahl på Nordea Markets bäste svensk med en 2:a-plats, medan råvaru- och metallanalytikern Marcus Neckmar på Evli Bank kom på en 9:e-plats.

Bakom undersökningen ligger analysföretaget Starmine, som är en del av Thomson Reuters.

Utgallringen sker genom att man tittar på avkastningen för fiktiva portföljer baserade på analytikernas rekommendationer i förhållande till ett jämförelseindex.

Vinnare inom kategorin Bäste analytiker, aktieråd blev Johannes Møller. Han är transport- och shippinganalytiker på Danske Market. Han blev även vinnare inom kategorin Bästa analytiker, resultatprognos.

Sammantaget gjorde detta att han blev Nordens bästa analytiker.

Enligt Dagens Industri var det Johannes Møllers säljråd kring SAS och det danska rederiet Mols-Linien, vars aktier sjönk med 46 respektive 45 procent i fjol, som bidrog till förstaplatsen. Sedan kom alltså Maths Liljedahl på en hedrande andraplats:

– Det är glädjande och en bekräftelse på att vi har haft rätt i rekommendationerna, men för min egen del och för Nordea är kundutvärderingar det vi värdesätter högst, säger Maths Liljedahl i en kommentar.

Hans bästa råd var säljrådet i kraschade HQ och köprådet i DnB Nor.

ANNONS

Bästa analyshus blev Danske Markets. Därefter följde Handelsbanken Capital Markets, Nordea Markets och SEB Enskilda, enligt Dagens Industri.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS