16 apr.
2026

Realtid

EU:s domstol passar om fildelning

administrator

administrator

Det är pp till varje enskilt EU-land om de vill att internetoperatörer ska tvingas lämna ut uppgifter om misstänkta fildelare.

Enligt EU:s domstol är det upp till varje enskilt medlemsland att bestämma om internetoperatörer ska tvingas lämna ut uppgifter om misstänkta fildelare.

Tvisten i domstolen gäller ett spanskt fall där en upphovsrättsorganisation har stämt en internetoperatör för att få ut personuppgifter om misstänkta fildelare. Kärnfrågan för både den spanska domstolen och EU:s domstol är vilken EU-rätt som ska få företräde: Direktivet om integritet och elektronisk kommunikation eller det nya civilrättsliga sanktionsdirektivet som kommit till för att skydda upphovsrätten.

Domstolens slutsats är att det är upp till medlemsländerna att bestämma. Inget av de båda direktiven utgör något hinder för att lämna ut så kallade ip-adresser och andra personuppgifter, men å andra sidan innebär de heller ingen skydlighet.

Domstolen påpekar att det är upp till medlemsländerna ska tolka direktiven så att det uppstår en balans mellan den personliga integriteten och skyddet av upphovsmännens egendom.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin