20 apr.
2026

Realtid

EU ser bekymmer med Kinahandel

administrator

administrator

EU är "mycket bekymrat" över det "enorma" underskottet i handelsbalansen med Kina, säger EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso.

– Vi har tagit upp det med kinesiska politiker och sagt att vi ska samarbeta, men vi har inte sett några resultat än, sade Barroso på en presskonferens inför EU:s informella toppmöte i Lissabon.

Han tillade att EU inte har några motsvarande problem med USA och framhöll att en EU-delegation bland annat därför reser till Kina före årets slut för att tala önskad uppvärdering av den kinesiska valutan. Uppdraget att åka till Kina kom från finansministrarna i de EU-länder som tillhör eurogruppen, det vill säga har infört euron som valuta, vid gruppens möte för en dryg vecka sedan.

– Kina har ett allt större ansvar, sade ordföranden för det europeiska näringslivets organ Business Europe, Ernest-Antonie Sellière, på presskonferensen med Barroso.

Sellière hävdar att problemen med den kinesiska valutans undervärdering gentemot euron har kommit till en ”vändpunkt” och att något måste göras.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Buffetts indikator på rekordnivå – så illa har det aldrig sett ut förut

20 apr. 2026
USA / Trump
Makro

USA krossas under skuldberget – då vill Trump ta bort inkomstskatt

20 apr. 2026