Ericsson kommer att investera en miljard dollar, omkring 7,5 miljarder kronor, i Kina under den kommande femårsperioden i försöken att växa på världens största telekom-marknad. Samtidigt har Ericsson även utsetts till ensam leverantör av 3G- och så kallad HSDPA-utrustning till Cellcom, Israels största mobiloperatör.
Ericsson miljardsatsar i Kina

Mest läst i kategorin

I Kina tävlar Ericsson och de andra stora telekom-aktörerna sinsemellan om marknadsandelarna i Kina, ett land med över 300 miljoner mobiltelefonägare. Antalet beräknas öka med omkring fem miljoner i veckan.
– Koncernen kommer bland annat att använda pengarna till forskning samt att utvidga sin tillverkning i landet, sade Ericssons Kinachef Mats Olsson vid en konferens i Shanghai.
I Israel kommer nätet att rullas ut med start i år, enligt ett pressmeddelande från Ericsson.
Hur mycket pengar ordern är värd framgår inte.
Ericsson har även tecknat ett femårigt tjänstekontrakt med den portugisiska telekomgruppen Sonaecom. Enligt avtalet ska Ericsson sköta näten åt Sonaecoms mobil- och fastnätsoperatörer Optimus och Novis.
Inte heller för denna affär anges något ordervärde.
TT

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.