SEB Enskildas "head of equity sales" i New York Ulf Brunnström har slutat sitt jobb efter bara ett halvår.
Enskildas mäklarchef i New York slutar hastigt

Ulf Brunnström har slutat på SEB Enskilda i New York efter bara ett halvår på befattningen som ”head of equity sales”, som han rekryterades till så sent som i april i år.
Det meddelar en tipsare till Realtid.se, och det visar sig stämma: när Realtid.se ringer kontoret i New York och efter att ha presenterat sig som journalist frågar efter Brunnström säger den kvinna som lyft luren att Brunnström inte längre arbetar där.
För vidare
information hänvisar hon till Enskildas New York-vd (”CEO”) Gil Cisneros, som i sin tur hänvisar till SEB:s New York-chef (”General Manager”; SEB och Enskilda är två separata bolag i New York enligt Cisneros) Frederick Johansson, som Realtid.se har sökt.
Ulf Brunnström förekommer i Affärsdatas nyhetsdatabas så långt tillbaka som 1985: då utsåg Olof Stenhammar honom till chefsmäklare på det Optionsmäklarna som han drog igång i ”distingerat färgsatta lokaler (grått och nyponrosa)” på Birger Jarlsgatan med en handplockad skara. Brunnström rapporterades ha en MBA från UCLA, erfarenhet av portföljförvaltning från Morgan Guarantee Trust och därtill ha sysslat med valutahandel i Köpenhamn.
1989 uttalar sig Brunnström i Veckans Affärer-artikeln ”Datorstyrd handel nygammal syndabock”, då i egenskap av talesman för Carnegie i New York.
I samband med rekryteringen i våras skrev Affärsvärlden att Brunnström de senaste åren arbetat för Range Capital Partners i London som han var med och grundade. Norska Dagens Naeringsliv ringde 2006 Brunnström för att intervjua honom till en artikel om hedgefonder:
– Du får inte citera mig på något som helst, och framför allt inte i en skittidning som Dagens Naeringsliv, sade Brunnström till tidningen.




