Investmentbolaget vänder fjolårets förlust till en vinst på 17,1 miljoner euro för hela koncernen.
East Capital Explorer vänder till vinst
Mest läst i kategorin
I dag presenterar East Capital Explorer sin delårsrapport för tredje kvartalet 2012.
För de första nio månaderna var nettoresultatet för koncernen 17,1 miljoner euro, vilket var en ordentlig vändning från fjolårets förlust på 128 miljoner euro.
För aktieägare i moderbolaget var nettoresultatet 13,7 miljoner euro för niomånasdersperioden. I fjol låg samma post på -107 miljoner euro. Resultatet per aktie uppgick till 0,41 euro jämfört med fjolårets -3,07 euro.
Likvida medel och kortfristiga placeringar uppgick till 38 miljoner euro varav 37 miljoner euro är tillgängliga för framtida investeringar.
Substansvärdet (NAV) per aktie uppgick den 30 september 2012 till 9,07 euro. Det totala substansvärdet uppgick till 301 miloner euro, vilket motsvarar en ökning med 3,7 procent under det tredje kvartalet. Däremot har substansvärdet minskat med 5,2 procent jämfört med samma period i fjol.
”Utvecklingen för porföljinnehaven var huvudsakligen positiv. Samtliga innehav förutom två ökade i värde”, skriver vd Mia Jurke i delårsrapporten.
East Capital Explorers portfölj består av investeringar i East Capitals fonder, direktinvesteringar och kortfristiga placeringar. Investeringsportföljen är aktivt förvaltad av East Capital och huvuddelen av investeringarna är gjorda via East Capitals speciella fondprodukter. Den största geografiska exponeringen är mot Ryssland med en vikt om 49 procent och 75 procent av portföljen är investerat i bolagets målsektorer; finans, kraft, konsumentvaror och fastigheter.
När det gäller bolagets utsiker och händelser efter kvartalets slut skriver Mia Jurke så här:
”Under de senaste åren har det varit svårt att skapa god avkastning, särskilt genom investeringar i små och medelstora företag vilket är den typ av bolag som East Capital Explorer främst investerar i. Detta marknadssegment har inte varit populärt hos de flesta investerare. Om stabiliteten i världsekonomin ökar är vi dock övertygade om att möjligheterna för en återhämtning och stark utveckling för våra innehav är stora”.