Realtid

Dystert på Asiens börser

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 feb. 2008Publicerad: 20 feb. 2008

Kurserna på de ledande asiatiska börserna föll under onsdagens handel.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Fastighetsbolagen som lyser upp börsen

12 feb. 2025

Stigande oljepriser och förnyad oro för ekonomin stör investerarna.

Tokyobörsens Nikkei 225-index föll med 3,3 procent till 13.310,4, den lägsta nivån på en vecka. En rapport från KKR Financial Holdings som sade att man försenat återbetalningar av dollarskulder på miljardbelopp spädde på oron för ekonomin, liksom de stigande oljepriserna. Det bredare Topixindex föll med 3,2 procent till 1.302,7.

Hongkongbörsens Hang Seng-index hade på morgonen gått ned med 0,9 procent. I Kina sjönk Shanghai-börsens Kompositindex med 1,1 procent. Nedgången leddes av bankaktier sedan Pudong Development Bank aviserat att man ska sälja en mängd nya aktier i banken under det första halvåret i år. Det gav upphov till gott om rykten bland placerarna.

I Taipei i Taiwan föll Weighted Index med 1,6 procent och på Seoulbörsen i Sydkorea gick Kospi-index ned med 1,9 procent. Singapores Straits Times-index hade gått ned med 2,3 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS