Realtid

DTZ förstärker sitt värderingsteam

Realtid.se
Uppdaterad: 11 juni 2013Publicerad: 11 juni 2013

Anställer Mikael Johansson.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

DTZ förstärker sitt prisbelönta värderingsteam och har anställt Mikael Johansson som värderare i Stockholm, skriver bolaget i dagens pressmeddelande.

Mikael har grundutbildning från fastighet och finans och en masterexamen inom fastighetsutveckling och finansiella tjänster från KTH. Han har nyligen avslutat sitt examensarbete, där han jämför olika finansieringsstrukturer på den svenska riskkapitalmarknaden.

– DTZ i Sverige genomför årligen ca 3 000 fastighetsvärderingar motsvarande ett värde av ca 350 miljarder kronor. Vi är glada att Mikael tackat ja till en tillsvidareanställning i Stockholm. Nästa steg är att anställa ytterligare i Göteborg, där efterfrågan på våra tjänster ökat, säger Sven Erik Hugosson, Head of Valuation.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS