Kronan stärktes mot dollarn och tvåårsräntan drog nedåt under torsdagen.
Dollarn sjönk till 6:70

Konjunkturinstitutet rapporterade på morgonen att hushållens optimism dämpades rejält i oktober. Den så kallade konfidensindikatorn (CCI), som mäter synen på den egna och den svenska ekonomin, sjönk med 5 enheter till 23,4. Men nedgången har föregåtts av tio månader i rad med stigande CCI.
I euroområdet har det ekonomiska stämningsläget förbättrats i oktober, enligt en enkät gjord av EU-kommissionen. Index steg från 103,2 i september till 104,1 i oktober. Analytiker hade i snitt räknat med ett oförändrat stämningsläge.
Samtidigt ökar trycket mot Irland och Portugal. Oron för budgetkris i de två länderna har tilltagit. Kostnaden för att med CDS-instrument försäkra sig mot inställda betalningar i Dublin och Lissabon stiger. Samtidigt ökade räntegapet till tyska statsobligationer för båda länderna.
Tioårig statsobligation: 2,88 procent (2,88).
Tvåårig statsobligation: 1,45 procent (1,47).
Euro: 9:32 kronor (9:32).
Dollar: 6:70 kronor (6:75).
TCW-index: 125,26 (125,39).
Siffrorna inom parentes anger räntor och valutor vid stängningen föregående handelsdag. Ju lägre TCW-index, desto starkare krona.





