Realtid intervjuar Odin Fonder om varför det fokuseras så mycket på bolagens priser och varför en Sverigefond bör titta både på små- och storbolag.
"Den svenska marknaden är konstigt uppdelad"

Det är för mycket fokus på vilka bolag som är billiga och vilka som är dyra på aktiemarknaden. Attraktiva värderingar är viktigt för aktieurval men ännu viktigare är att bolag är bra och har god historik med spännande framtidsutsikter, menar Odin Fonders portföljförvaltare Vegard Søraunet.
– Priset spelar liten roll för långsiktigt värdeskapande. Vi letar efter bolag med god historik, spännande framtidsutsikter och som har en attraktiv värdering. ODIN-modellen går ut på att köpa värdebolag. Bolag som genererar värde, och med det menar vi de som genererar avkastning på eget kapital eller totalkapital på mer än avkastningskravet. Samtidigt vill vi inte betala för mycket för de här bolagen relativt dess värdeskapande, säger han till Realtid.se.
Søraunet framhåller att priset spelar större roll om en investerare har en kortsiktig hållning men Odin har en långsiktig strategi. Han tar även upp Indutrade som ett exempel på vad som är viktigare i ett bolags utveckling. Den årliga avkastningen i genomsnitt har hos Indutrade varit 22,1 procent, varav 16,5 procent av det kommit från vinssttillväxt och 2,9 procent från direktavkastning. Prisökningen har bara bidragit med 2,6 procent av den årliga avkastningen.
– Så under tio år har 88 procent av utvecklingen kommit från fundamental utveckling och 12 procent från prisökning, säger han.
Ett annat tema med fokus på kostnader har kretsat kring fondavgifter det senaste året och om fondförvaltare har en hög så kallad active share. Det har blivit allt viktigare att bevisa att en fond är aktiv och att en högre avgift i så fall är rättfärdigad.
– Det är bra att fokus ligger på att fondförvaltare ska levererar kvalitet till kunderna, till exempel att förvaltningen är verkligt aktiv om den marknadsförs som aktiv. Det är bra eftersom det leder till att branschen får högre förtroende, säger Odins Sverigechef Tomas Hellström till Realtid.
Frågan är viktig för marknaden men samtidigt menar både Hellström och Søraunet att fokus på active share inte får gå till överdrift.
– Det får inte heller bli så att vi inte kan köpa bolag som är i index för att vi ska ha en så hög active share som möjligt. Då tappar man något. H&M är ett bra bolag och gillar vi det så köper vi det. Ska vi lämna H&M för att ha en hög active share har diskussionen gått för långt, säger Søraunet.
Avgiftsfrågan är viktig även för Odin Fonder eftersom bolaget nyligen sänkte avgiften på Sverigefonden med 40 procent, till den nuvarande avgiften på 1,2 procent. Fonden har funnits i 21 år och kunderna har varit nöjda med förvaltningen men tyckte samtidigt att den var för dyr, vilket ledde till prissänkningen.
– Kunderna har fått god avkastning genom vår aktiva förvaltning. Men av 155 fonder på Morningstar var vår tredje dyrast och det blev ohållbart i längden. Nu väljer vi att sänka förvaltningsavgiften med 40 procent för att ge fonden den uppmärksamhet den förtjänar och satsa offensivt på Odin Sverige. Vi är fortsatt fokuserade på aktiv förvaltning och har en koncentrerad portfölj på 25-35 bolag. Så vi är totalt indexoberoende och köper de bolag vi gillar, säger Vegard Søraunet.
Sverigefonden utmärker sig på marknaden med sitt fokus på småbolag eftersom synen är att sektorn har haft en bättre fundamental utveckling över tid. För närvarande är 55 procent av portföljen i småbolag, vilket ändå är något mindre än de 62 procent i höstas. Men enligt förvaltaren är det mest stora och medelstora bolag som ligger bakom fondens hittills uppnådda meravkastning mot index; ODIN Sverige är upp 27,8 procent i år jämfört med index som är upp 11,9 procent, medan småbolagen ligger i linje.
Resultatet i år har att göra med ”bra aktieurval och väldigt liten exponering mot bank och traditionella verkstadsinnehav”, enligt Søraunet.
– Det här är en all cap-fond, till skillnad från de flesta andra Sverigefonder. Den svenska marknaden är konstigt uppdelad i antingen storbolag- eller småbolagsfonder. Vi förstår inte varför det måste vara så. Är det så enkelt att Morningstar har två kategorier som man anpassar sig till eller är det för att allokeringstjänster ska kunna fördela innehav mellan små och stora bolag? Jag vet inte, men det är konstigt i alla fall. Vi är övertygade om att en stor del kunder vill ha en bred Sverigefond som investerar både i stora och små bolag. Vi köper de bästa bolagen till ett attraktivt pris oberoende av storlek.
Fonden behåller nu en övervikt mot småbolag eftersom tron är på att de utvecklas bättre än stora bolag framöver, en syn som grundar sig i att mindre företag är mer exponerade mot Sverige som visar bra tillväxt medan större företag är mer exponerade mot Kina och tillväxtmarknader som har en tuff period bakom sig.
Vad gäller sektorer som portföljförvaltaren är försiktig över nämns de som är utsatta för faktorer som man inte har kontroll över.
– Det är till exempel techbolag som har en teknologi som alla tror är framtiden, men sedan dyker det upp en annan aktör som har en alternativ och bättre teknologi. Detsamma gäller biotechbolag. Det är en svår marknad med stor fokus på patent och forskning vilket gör det svårt att veta vad som ger vinst i framtiden. Råvarubolag är vi också försiktiga med. Det är svårt att veta hur priset på olika råvaror ska utvecklas. Sedan är vi också försiktiga med banker. Därmed inte sagt att man helt ska undvika sektorn men de har generellt sett för hög skuldsättning och låg avkastning på kapitalet, säger Søraunet.
Prognosen för nästa år från Odins håll är en försiktigt positiv inställning till konjukturen och att bolagen som klarar av att växa ligger i fokus.
–På storbolagsindexet rör det sig om Hexagon och Assa Abloy och på småbolagssidan är det blant annat Addtech, Indutrade, Lifco och Lagercrantz som vi har i portföljen, säger Vegard Søraunet avslutningsvis.

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.