29 sep.
2026

Realtid

Demonstranter trotsar Tunis utegångsförbud

administrator

administrator

Hundratals tog över gatorna och kräver att alla från den gamla regimen lämnar regeringen. Samtidigt har svenska företag som Ericsson slagit upp portarna igen.

Flera hundra demonstranter trotsade på söndagskvällen det nattliga utegångsförbudet och undantagstillståndet och slog läger vid premiärministerkansliet i Tunis.

De kräver att alla från den gamla regimen lämnar regeringen.

Släktingar till den störtade tunisiske presidenten Ben Ali är fast bofasta i Kanada och inte asylsökande, sade Kanadas invandrarministern Jason Kenney på söndagen sedan en av Alis svågrar anlänt med sin familj till Montreal.

I fredags gjorde Ericsson bedömningen att ett av de två kontoren kan öppna igen.

– Vi bevakar hela tiden utvecklingen och kommer att öppna det andra kontoret så snart vi bedömer att utvecklingen medger det, säger Tobias Gyhlenius.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Julius Baer-aktien rusar – trots hård kritik från schweizisk finansinspektion

29 sep. 2026
Ståltillverkaren Stegra, med vd Henrik Henriksson, behöver tio miljarder kronor till för att bygga klart fabriken i Boden, rapporterar Affärsvärlden. Arkivbild
Börs & finans

Tidningskällor: Stegra behöver tio miljarder till

29 sep. 2026