Mats Qviberg och Sven Hagströmer var till slut tvungna att dela Öresund, säger Aktiespararnas Gunnar Ek.
"De klarar inte att samarbeta längre"

Enligt Gunnar Ek beror uppdelningen av Öresund på att det finns en enorm besvikelse hos Hagströmer över utvecklingen i HQ, där enorma förmögenheter för investmentbolaget har raderats ut i spåren av HQ-kraschen.
– Då ser man inget annat val än att dela upp bolaget i två delar, säger Aktiespararnas bolagsövervakare Gunnar Ek till Realtid.se.
Han tror också att uppdelningen är en förberedelse för de skadeståndsprocesser som riktas mot Mats Qviberg av den nya HQ-ledningen som stämmer den gamla bankstyrelsen på sammanlagt 2,7 miljarder kronor.
– De vet att det kan bli förödande för Qviberg och att processerna kan komma att tömma hans förmögenhet. Då kan detta vara en bra förberedelse eftersom stora utförsäljningar av Öresund-poster från Qvibergs sida skulle innebära att man tappar kontrollen till någon annan som i praktiken skulle ta över Öresund. I och med uppdelningen finns den maktkontrollen kvar.
De säger att de är goda vänner fortfarande?
– Jag har så många gånger sett att man säger en sak, men verkligheten är en helt annan.
Börjar det bli tröttsamt?
– Detta har varit ett radarpar som fungerat under flera decennier. Hagströmer plockade själv upp Qviberg och de har skapat enorma värdeökningar i den här koncernen, och i de olika delar som har hört till koncernen, så aktieägarna har varit nöjda. Men Qviberg har drivit en mycket mer riskfylld verksamhet, än vad Hagströmer har gjort. Qviberg har drivit återköp av aktier nästan till absurdum och hela hans agerande i HQ var ett oerhört risktagande.
Varför har Öresunds aktie stigit efter beskedet?
– Det är nästan alltid så att när man har ett bolag och delar upp i det enskilda delar så brukar kursen stiga. Nu får man en möjlighet att välja inriktning, de som vill äga aktier i bland annat Avanza satsar på Hagströmers bolag och de som vill investera i en mer traditionell investmentbolagsverksamhet väljer det andra bolaget. Man får en tydlighet och det tror jag att marknaden uppskattar.
– Den andra delen är att marknaden aldrig gillar att äga aktier i bolag med interna splittringar och motsättningar.




