08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Danska rådgivare i Altor-affär

administrator
administrator
Uppdaterad: 24 apr. 2013Publicerad: 24 apr. 2013

"Har resulterat i en attraktiv avkastning för Altors investerare."

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Altor Fund II GP Limited, holdingbolaget EuroManaCo och inco Amba säljer den nordiska livsmedelsgrossisten EuroCater. Köpare är EuroCaters ledningsgrupp och investeraren Intermediate Capital Group (ICG). Det framgår av ett pressmeddelande.

Altor Fund II GP Limited investerade i EuroCater år 2006. Sedan dess har bolagets omsättning ökat från 2,7 miljarder danska kronor till 7,2 miljarder danska kronor. Under samma period har EBITDA ökat från 200 miljoner kronor till 500 miljoner kronor.

– Partnerskapet med ledningsgruppen har varit mycket framgångsrikt och tillsammans har vi mer än fördubblat omsättning och EBITDA för bolaget, vilket har resulterat i en attraktiv avkastning för Altors investerare, säger Stefan Linder, partner på Altor i en kommentar.

EuroCater har verksamhet i Danmark och Sverige med huvudkontor i Ålborg.

Finansiell rådgivare till Altor och EuroCater var J.P.Morgan. Juridisk rådgivare var Beck-Bruun.

ICG:s rådgivare i affären var McKinsey, PwC och KromannReumert.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS