31 mars
2026

Realtid

Cederquist hjälpte Boultbee sälja Västerås

Martin Lindgren

Carlyle-köpet av två av det sargade fastighetsbolagets gallerior hanterades på säljsidan av Erika Åslund och hennes kollegor på Cederquist.

Cederquist har biträtt Boultbee vid försäljningen av Punkt och Gallerian, två köpcentrum belägna i centrala Västerås. Den nya ägaren är det globala investmentbolaget The Carlyle Group, något Realtid.se rapporterade om i veckan.

I artikeln, som hänvisade till uppgifter i ett reportage på nyhetssajten Market, uppgavs att Boultbee är tvungna att senast nästa vecka återställa aktiekapitalet – annars hotar konkurs och personligt betalningsansvar för styrelseledamöterna.

Försäljningen av Västeråsgalleriorna ägde rum den 1 februari och den nya ägaren tillträder fastigheterna den 16 maj.

Cederquists team i transaktionen bestod av Erika Åslund, ansvarig delägare, samt Nimrod Badur.

Erika Åslund vill med hänsyn till advokatsekretessen inte uppge huruvida hon är engagerad även i fler galleriaförsäljningar, eller om någon på Cederquist även är involverad i Boultbees refinansiering.

– Jag vet över huvud taget inte något om det, säger Åslund om finansieringsbehovet: hon har enbart varit involverad i fastighetstransaktionen.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin