Nordeas Martin Nilsson anställs som portföljförvaltare.
Catella Fonder förstärker

Mest läst i kategorin

Catella rekryterar Martin Nilsson som ny förvaltare till fondverksamheten.
Han tillträder den 1 maj och kommer närmast från Nordea där han ansvarade för förvaltningen av ett antal aktiefonder med fokus på nordiska aktier.
– Vi har vuxit kraftigt inom fondförvaltning under de senaste åren och vi förstärker nu teamet ytterligare för att kunna utveckla affären vidare. Vi erbjuder fonder med geografiskt fokus och kunnande koncentrerat till Norden och Martin tillför ytterligare specialistkunskap om den nordiska marknaden, säger Erik Kjellgren, chef för fondverksamheten.
Nilsson har erfarenhet från både förvaltning- och analyssidan och har tidigare arbetat som analytiker på pensionsbolaget Alecta.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







