En ny stiftelse har blixtsnabbt fått in 10 miljoner kronor för att hjälpa den privata elitskolan Carlssons på Östermalm.
Carlssons får hjälp av finanskändisar

Den privata grundskolan Carlssons på Östermalm har tidigare fått hjälp i form av bidrag av elevernas förmögna föräldrar.
Nu har 29 familjer snabbt fått ihop över 10 miljoner kronor till en stiftelse som ska stötta skolan. Donatorerna är gräddan av Stockholms näringslivselit, enligt Dagens Industri.
– Stiftelsen kom till av två skäl. Vi ville hedra Pia LIndbergs rektorsgärning. Hon har varit en fantastisk rektor under 18 år och nu slutar hon. det andra skälet är att det har funnits en diskussion om att man inte längre får vara lika tydlig och öppen med att begära in frivilliga bidrag, säger Lars Lenner, ordförande i stiftelsen och grundare av corporate finance-firman Lenner & Partners, till Dagens Industri.
Finansmannen Mats Arnhög tog initiativet till stiftelsen och bad om Lars Lenners hjälp. Mats Arnhög är storägare i bland annat Active Biotech.
De välkända namnen bakom stiftelsen är:
Lisa och Mats Arnhög
Ann Charlotte och Patrik Brummer
Agneta och Patrik Enblad
Marianne och Laurent Leksell
Leonie och Karl-Johan Persson
Fanny Sachs och Marcus Wallenberg
Madeleine och Börje Ekholm
Iris Dergalin och Lars Lenner
Susanne och Sandro Catenacci
Jeanette och Harald Mix
Bathina och Aje Philipson
Finn Rausing
Anders och Katarina Kempe
Adrianne och Harald Versteegh




