15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bures aktieutveckling bättre än den ser ut

administrator
administrator
Uppdaterad: 02 nov. 2010Publicerad: 02 nov. 2010

Invesmentbolagets aktie har haft en god utveckling långsiktigt, men här är förklaringen till att den egentligen är ännu bättre.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Hagströmer försvarar miljardärer: "Ska inte ge allmosor"

14 feb. 2026
kina
Börs & finans

Råvaran rusar i pris – bakom ryggen på alla

13 feb. 2026
raket
Börs & finans

Amazons "Starlink-dödare" sköts upp i rymden

13 feb. 2026

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Realtid.se skrev nyligen om att Henrik Blomquist utsett till ny vice vd i Bure , och refererade då den historiska utvecklingen av Bures aktiekurs:

”Bure är värt nästan 3 miljarder kronor på börsen enligt Bloomberg, vid en aktiekurs på drygt 30 kronor i skrivande stund.

Aktiekursen har en hyfsat jämn uppgångstrend från 15-16 kronor för fem år sedan hösten 2005 till nuvarande nivå över 30 kronor.

Men aktien hade en topp på över 40 kronor i augusti 2009 varifrån den sjönk till 25-26 kronor i början av 2010.

Därifrån har den alltså repat sig igen, särskilt på slutet.”

Bures vd Patrik Tigerschiöld hör av sig i efterhand via mejl:

” till Bures aktiekurs på 40 kronor i augusti i fjol. Betänk att Bure i januari 2010 gjorde en extrautdelning på 9,5 kr per aktie som man bör ta hänsyn till vid en jämförelse”, skriver Tigerschiöld.

ANNONS

Tigerschiöld tillägger följande om Blomquist:

”Henrik har arbetat om du inkluderar Skanditek tiden sedan 1999 i denna struktur.

Det är naturligt när vi nu expanderar verksamheten att henrik tar ett större ansvar vilket tydligörs med denna utnämning.

Henrik har bland annat arbetat mycket med våra utbildningsverksamheter och är idag ordförande för Theducation.”

Om den försäljning av sina Bure-aktier som Tigerschiöld gjorde i juni säger han inte så mycket:

”Det är nästan ett halvår sedan . Är inte det lite passé? :)”

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS