07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bud på Klippan anmält till FI

administrator
administrator
Uppdaterad: 27 jan. 2006Publicerad: 27 jan. 2006

<pufftextlänk>Aktiespararna vill att Finansinspektionen (FI) granskar det bud som lagts på papperskoncernen Klippan av affärsmannen Gösta Welandsson</pufftextlänk>. Organisationen vill ha svar på hur uppgifter ur en hemlig revisorrapport kunde läcka ut till medier.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det ledde till värdefall på Klippanaktien och ledde till ett gynnsamt läge för Welandsson i förhållande till de små aktieägarna.

Gunnar Ek på Aktieägarna betecknar händelserna inom Klippan som ”allvarliga och märkliga”, rapporterar Sveriges Radio Kronoberg.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS