Den förre grundaren och storägaren av MySpace, Brad Greenspan, kommer att överklaga domstolens beslut att avvisa hans anklagelser mot bolagets tidigare ledning för dess agerande i samband med att bolagets såldes till Rupert Murdoch´s News Corporation. Greenspan menar att bolaget såldes för billigt.
Bråket om MySpace fortsätter


Mest läst i kategorin

Dessutom menar Greenspan att han utsatts för hotelser och trakasserier av News Corp, rapporterar The Guardians nätupplaga.
Det var under förra året som News Corp med Rupert Murdoch i spetsen köpte medieföretaget Intermix Media, som bland annat äger internetsajten MySpace, för 580 miljoner dollar. I dag värderas MySpace till 1,5 miljarder dollar, och flera av de tidigare ägarna menar att bolaget såldes till underpris, och att det fanns bättre bud som avvisades.
Detta ledde till att Brad Greenspan, som tidigare ägde 10 procent av Intermix, stämde den gamla bolagsledning. Men nyligen beslöt således delstatsdomstolen i Kalifornien att avvisa anklagelserna – ett beslut som Greenspan å sin sida beslutat att överklaga.
Greenspan uppger samtidigt att både han själv och den PR firma han anlitat blivit förföljda och trakasserade av News Corp´s egna jurister på firman Hogan & Hartson. Detta ska ha försvårat för Greenspan att driva processen mot Intermix´ gamla ledning, vilket, menar Greenspan, måste varit anledningen till agerandet.
Företrädare för News Corp, liksom den nuvarande ledningen för Intermix, menar att den tidigare affären gick helt rätt till, och att effektiviseringar och nyinvesteringar efteraffären gjort att marknaden värderat upp MySpace.
Realtid.se

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





