21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bostadsrättsföreningen nobbade af Donner

administrator

administrator

UPPDATERAD Johan af Donner, fick inte köpa lägenheten på fashionabla Ulrikagatan, trots att han lagt högsta budet. "Jag kan inte kommentera det här", säger Johan Schmidt, bostadsrättsföreningens ordförande, till Realtid.se.

Det sociala klimatet tycks hårdna för svindlerimisstänkte Johan af Donner.

För en tid sedan sålde han paradvåningen på Runebergsgatan i Stockholm för 15 miljoner kronor, vilket innebar att han gjorde ett klipp på 7-8 miljoner konor, enligt uppgifter till Realtid.se.

Med en son på Lundsberg och en utflugen dotter ansåg sig paret af Donner inte behöv a7 sju rum på 216 kvadratmeter längre.

Valet föll på en 3,5:a på cirka 100 kvadratmeter på Ulrikagatan, en av Stockholms fashionablaste adresser.

Lägenheten har utsikt över Fredrikshov och ligger ett stenkast från Djurgården. Fastigheten är byggd 1932, har en takhöjd på 3 meter och är utrustad med balkong.

Begärt pris för lägenheten, som förmedlades av fastighetsmäklaren Lagerlings, var cirka 9 miljoner kronor. Af Donners ville ha lägenheten och bjöd högst.

Men sedan gick något på tok.

– Föreningen ville inte få in svindlerimisstänkte Johan af Donner som granne, säger en källa till Realtid.se.

Bostadsrättsföreningens ordförande, Johan Schmidt, avböjer att kommentera händelsen.

Inte heller mäklaren Richard Lagerlng, på Lagerlings, har några kommentarer.

– Vi är måna om att vara diskreta. Det uppskattar våra kunder, säger Richard Lagerling till Realtid.se.

Hur gick det då för af Donners och deras lägenhetsplaner?

Jo, de hittade en annan bostadsrättslägenhet. Den här gången i ett 70-talshus, i ett något mindre exklusivt kvarter på Östermalm.

Enligt Röda Korset-chefen Christer Zettergren kommer Johan af Donner att åtalas i januari i nästa år.

Af Donner misstänks under nio år ha svindlat sina tidigare arbetsgivare, Röda Korset och Cancerfonden, på 6,5 miljoner kronor.

Senaste lediga jobben