31 okt.
2026

Realtid

Börsen ser ut att stiga trots USA:s räntebesked

Positiv stämning i terminshandeln på Stockholmsbörsen. Arkivbild
Positiv stämning i terminshandeln på Stockholmsbörsen. Arkivbild Foto: Christine Olsson/TT
Nyhetsbyrån TT

Nyhetsbyrån TT

Marknaden verkar ha skakat av sig det hökaktiga tonläget i räntebeskedet från USA:s centralbank i onsdags och i stället tagit fasta på att beskedet stärker tilltron till bankens inflationsmål.

Det pekar uppåt i terminshandeln på IG Markets inför Stockholmsbörsens öppning, i linje med trenden på ledande Europabörser.

Marknaden verkar ha skakat av sig det hökaktiga tonläget i räntebeskedet från USA:s centralbank i onsdags och i stället tagit fasta på att beskedet stärker tilltron till bankens inflationsmål.

Missa inte: Banken: Riksbanken höjer i december. Realtid

Wall Street sjönk efter räntebeskedet, där en enhällig direktion under ledning av den nya Fed-chefen Kevin Warsh höjde styrräntan med 0,25 procentenheter och där signalen från ledamöterna var att det blir en höjning till i år och kanske ytterligare en 2027.

Volvo Cars – en av årets förlorare på börsen – har inför börsöppningen i Stockholm flaggat för 13 nya bilmodeller till slutet av 2030 och ett mål om att få upp vinstmarginalen till 8 procent.

I onsdags steg OMXS-index 0,9 procent. Det innebär en uppgång på 7,5 procent sedan årsskiftet.

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Fem börsbolag skar tusentals jobb – vd:arna fick 230 miljoner

31 okt. 2026