Guvernören i den ryska regionen Uljanovsk har kommit på ett sätt att få upp de låga födelsetalen.
Bli på smällen - vinn en SUV

Mest läst i kategorin
Den 12 september heter numera ”befruktningens dag” i Uljanovsk. Alla par får därför en halv dag ledigt för att göra barn, meddelar CNN.com.
Det är ingen slump att han valt just dagens datum. Om nio månader, den 12 juni, infaller nämligen Rysslands nationaldag.
De par som lyckas med konststycket att få en baby på nationaldagen kan dessutom vinna priser i tävlingen som heter ”Föd en patriot på Rysslands nationaldag”. Högsta priset är en rysk SUV med det lämpliga modellnamnet UAZ-Patriot, men också pengar och vitvaror delas ut.
Med de åtgärderna går Uljanovsk guvernör Sergej Mozorov ett steg längre än president Putin, som förra året beslutade om ett baby-bidrag på motsvarande 70.000 kronor för det andra och tredje barnet.
Putin har kallat befolkningskrisen för Rysslands mest allvarliga problem, sedan ryssarna blivit allt färre efter Sovjetunionens kollaps 1991. Orsaken är dock inte bara att färre barn föds.
En lägre medellivslängd, och en ökad utvandring, bidrar också till att Ryssland bli allt mer avfolkat.
Men kanske kan Uljanovsk vända trenden. Sedan ”befruktningens dag” och baby-tävlingen infördes för 3 år sedan har födslarna ökat. Förra året var Uljanovsk-födslarna runt nationaldagen, med 78 barn, tre gånger fler än normalt.