26 okt.
2026

Realtid

Blandat på Wall Street

administrator

administrator

Utvecklingen på börserna i New York gick åt olika håll under måndagens handel.

Energijätten Exxon var en av dagens stora besvikelser. Aktien föll med 0,8 procent. Bakom fallet låg bland annat att priset på råolja för leverans i november föll med över två dollar per fat. Till detta kommer att dollarn ytterligare försvagats samt en oro för att den globala efterfrågan på olja ska minska.

Investmentbanken Merrill Lynch backade med 3,3 procent efter beskedet om att två mäklarfirmor anser aktien övervärderad.

Under måndagen passade investerare även på att plocka hem vinster efter börsrallyt i fredags. Dow Jones industriindex föll med 0,2 procent och stängde på 14 043,7.

Dagens förmodligen största glädjeämne var internetföretaget Google. Aktiekursen steg med kraftiga 5,3 procent och landade på en ny rekordnivå. Uppgången förklarades med investerarnas optimism över söktjänstjättens annonsteknologi.

Google drog med sig Nasdaqbörsen uppåt. Nasdaqs kompositindex steg med 0,3 procent och stängde på 2 787,4.

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026