06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Beslut om a-kassan skjuts upp

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 dec. 2006Publicerad: 20 dec. 2006

Socialdemokrater och vänsterpartister kräver att förslagen om ändringar i a-kassan ska behandlas vidare. Därför blir det inte något beslut i riksdagen i dag som det var tänkt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När riksdagsdebatten om a-kassan startade i riksdagen radade oppositionen upp argument mot regeringens förslag att sänka ersättningsnivåerna och att höja avgiften till a-kassan. Dessutom hade de synpunkter på att beredningen är slarvig.

Patrik Björck (s) krävde att förslaget ska återförvisas till arbetsmarknadsutskottet.

– I demokratins spelregler ingår också att förslag är väl förberedda, sade han och hänvisade till den starka kritik som kommit efter den korta remissrundan. Även Josefin Brink (v) instämde i kravet att återförvisa ärendet.

Det räcker att en tredjedel av kammarens ledamöter, det vill säga 117 personer, kräver återförvisning för att det ska ske. Tillsammans har s och v fler riksdagsledamöter än så.

Tomas Tobé (m) förstår inte varför socialdemokrater och vänsterpartister vill skicka tillbaka förslagen om a-kassan till utskottet för ytterligare beredning. Han tycker att det bara handlar om obstruktion.

– Vad är det ni vill uppnå? Tror ni att det kommer att förändra något i sak? frågade han i sitt inlägg.

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS