15 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bernanke sänker dollarn

administrator
administrator
Uppdaterad: 15 okt. 2010Publicerad: 15 okt. 2010

Ben Bernankes tal på fredagen fick dollarn att försvagas ytterligare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026
Makro

Historisk kapitalflykt: Hit flyttar världens rikaste

15 feb. 2026
Bulten / Guld / David Ingnäs
Börs & finans

Svenska bolagets flytt från USA – så undviker man onödig skatt

14 feb. 2026
Kryss med svartvit tejp över bankers loggor
Bank & Fintech

Bankerna stänger konton i rekordfart – här är deras förklaring

14 feb. 2026

USA:s centralbankschef Ben Bernanke pratade ned dollarn ytterligare på en konferens i Boston i dag. Låg inflation och hög arbetslöshet innebär att det verkar finnas fog för ytterligare penningpolitiska stimulanser, förklarade han.

Däremot ligger den amerikanska styrräntan nu nära noll. Det går således inte att stimulera ekonomin ytterligare med räntevapnet.

Fed är istället hänvisat till mer okonventionella åtgärder i syfte att få bättre fart på den amerikanska ekonomin och få inflationen mot målet.

USA:s arbetslöshet ligger för närvarande nära 10 procent och kärninflationen i USA ligger på cirka 1,4 procent, vilket kan jämföras med Feds mål på 1,7-2,0 procent.

En vanlig prognos på marknaden är att Fed fram till årsskiftet kommer att spendera 500 miljarder dollar (nästan 3 300 miljarder kronor) på att trycka ned räntorna med obligationsköp.

Genom att detta får fart på kreditgivningen, konsumtionen och investeringsviljan i landet bör det påverka tillväxten positivt.

Ben Bernanke sade att empiriska studier tyder på att såväl Federal Reserves som Bank of Englands okonventionella åtgärder faktiskt fått långräntorna att ticka ned.

Fed-chefen påpekade dock att icke-konventionella åtgärder för med sig kostnader som måste tas med i beräknande när det bestäms hur aggressiva sådana stimulanserna blir.

ANNONS

Dollarn föll tre öre mot kronan efter Bernankes uttalande, ned till 6:52 kronor per dollar. Det är den lägsta nivån sedan september 2008.

Realtid.se/TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS