Bokföringsbyrån blåste Google på löneskatter på 14 miljoner kronor.
Bedragerska tvingas betala Google 14 miljoner

Nu ändrar Hovrätten tingsrättens dom och dömer den 51-åriga kvinnan till tre års fängelse istället för villkorlig dom.
Kvinnan, som är delägare i en bokföringsbyrå, döms för bland annat för grov förskingring och tvingas betala ett skadeståndsbelopp till Google Sverige på drygt 14 miljoner kronor.
Förutom skadeståndet till Google döms hon även att betala sammanlagt drygt 2,5 miljoner kronor till klädbolaget French Connection Sweden, industribolaget Hypertherm, gjutjärnstillverkaren Le Creuset Scandinavia samt it-bolaget Somera Communications.
Hon döms även till näringsförbud i fem år.
Kvinnan, som har haft ett uppdrag att sköta de utländska företagens löneadministration av dess anställda i Sverige, har lurat företagen att betala ut skatter och avgifter till hennes bokföringsfirma, men har sedan stoppat pengarna i egen ficka, enligt domen.
Hon har därefter nollat företagens deklarationer och på så sätt sett till att man inte har betalat in skatter och avgifter till Skattemyndigheten.
Företagen har därefter blivit tvungna att betala skatten än en gång.
Kvinnan har till sitt försvar berättat att hon inte haft något med löneadministrationen att göra, utan att hon jobbade som managementkonsult. Men de övriga anställda i bokföringsfirman har vittnat om motsatsen och uppgett att det var hon som drev verksamheten.
De anställda har bland annat vittnat om att hon gett order till dem att genomföra betalningar och överföringar från det klientmedelskonto dit företagens skattepengar kom.
Hovrätten bedömer till och med att det med största sannolikhet är så att de nollade deklarationer som inte var underskrivna av kvinnan har tillkommit på hennes initiativ.
Åklagare i målet var EBM:s Lena Sandnes. Kvinnan försvarades av advokat Anders Pethrus. Företagens ombud var Baker & McKenzie, Vinge, Lindahl och redovisningsbyrån SB Bokslut.





