Realtid

BBC-reporter frisläppt i Gaza

administrator
administrator
Uppdaterad: 04 juli 2007Publicerad: 04 juli 2007

BBC-journalisten Alan Johnston som hållits som gisslan i Gazaremsan sedan i mars är fri.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det uppger en palestinsk källa med insyn i förhandlingarna med hans kidnappare. Den islamistiska grupp som hållit honom fången lämnade över honom till Hamasrepresentanter.

Källan och en annan palestinier med insyn i samtalen sade att de såg de 45-årige britten tas om hand av företrädare för Hamasrörelsen, som för tre veckor sedan tog kontroll över Gaza.

Johnston var den ende västkorrespondent som var fast stationerad i Gazaremsan. Han anmäldes försvunnen den 12 mars. En al-Qaidainspirerad grupp som kallar sig Islams armé tog på sig kidnappningen och krävde att islamister som hålls fängslade i Storbritannien och andra länder skulle släppas i utbyte mot Johnstons frigivning.

Sedan Hamas hotat att frita honom med våld visades bilder av Johnston införd den typ av bälte som självmordsbombare bär. Han sade att han skulle dödas vid ett eventuellt fritagningsförsök.

De palestinska källorna sade att Johnston verkade vara vid god hälsa efter frisläppandet.

– Han sitter tillsammans med sina kollegor från BBC-kontoret i Gaza. Han pratar med dem och verkar må bra, sade en av källorna.

Se när Alan Johnston lämnas över till Hamas av sina islamistiska kidnappare. http://www.reuters.com/news/video?videoId=58964&videoChannel=1

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS