16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Bättre än väntat för Sampo

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 aug. 2010Publicerad: 11 aug. 2010

27 procent högre vinst för årets andra kvartal än i fjol.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Porträtt: Jonas Stenmo, ny VD för Almega
Makro

Almega lyfter jurist till vice VD

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026

Den finländska försäkringskoncernen Sampo, storbanken Nordeas största ägare, redovisar en vinst före skatt på 334 miljoner euro för årets andra kvartal.

Det var 27 procent högre än vinsten för fjolårets andra kvartal, då vinsten var 264 miljoner euro, och starkare än analytikerna i snitt räknat med enligt Reuters.

Sampos ägarandel i Nordea uppgick vid utgången av juni till 20,5 procent enligt delårsrapporten. Koncernens vd utesluter inte att Sampo kan komma att öka sin ägarandel i Nordea, men upprepar samtidigt att han ser en andel på 20-23 procent som lämplig.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS