Samtidigt som Volvo Personvagnar visade sin nya XC 60 på bilsalongen i Geneve kom nedslående statistik.
Bakåt för Volvo som visar ny bil

Mest läst i kategorin
Försäljningen fortsätter att minska i år.
– Siffrorna speglar vår prognos, säger vd Fredrik Arp.
Februari var en tung månad för de flesta biltillverkare, särskilt i USA. Där backade marknaden tio procent. Volvo minskade mer, med 11,3 procent i USA.
Men Fredrik Arp är inte orolig, trots att den amerikanska marknaden nu står för nästan hälften av försäljningen. Volymminskningen i USA säger han inte är någon överraskning. På grund av den svaga dollarn har Volvo medvetet satsat på att främst sälja sina stora modeller som man har bäst vinstmarginal på.
– Vi håller fast vid den strategin och tror på en nedgång i USA på tio procent över hela året, sade Fredrik Arp till TT på tisdagen strax innan Volvos senaste skapelse XC 60 skulle visas för reportrar och fotografer.
Hittills i år har Volvos försäljning backat 3,7 procent. I februari var det minus 2,4 procent jämfört med samma månad förra året. Volvo sålde 32 631 bilar i världen under februari.
– Det är helt enkelt sämre konsumtion av kapitalvaror och sämre efterfrågan. Jag vet inte om det håller i sig, säger Fredrik Arp och skojar om att han gärna hade velat räkna med försäljningen av godisbilar för att komma upp i volym.
Något överraskande minskade februariförsäljningen i Kina med över 19 procent efter att ha gått spikrakt uppåt under lång tid. Volvo har ändå draghjälp av att man tillverkar S 40- och C 30-bilar på plats i Kina, en tillverkning som ska utökas vid kommande årsskifte till en extra lång limousinevariant av S 80.
Ryssland fortsätter att vara ett glädjeämne för Volvo. Där ökade försäljningen under februari med mer än 35 procent.
Ett par marknader i Europa är också uppåt: Sverige, Nederländerna och Storbritannien. Övriga backar.
Fredrik Arp vill inte ge någon försäljningsprognos för resten av året. I fjol sålde Volvo rekordmånga bilar, men gick ändå med förlust.
– Det är trist, konstaterar Fredrik Arp.
För att vända utvecklingen håller Volvo på med en omfattade affärsplan. Förra året förbättrades effektiviteten i produktionen med 9,8 procent. Det handlar om att tillverka fler bilar med lika många eller färre personal.
– Vi siktar på en effektivitetshöjning i samma storlek i år, säger Fredrik Arp.
Ägaren Ford har redan aviserat att man tänker dra ner på ett skift på fyra amerikanska fabriker och minska personalen med 2 500 personer på grund av den minskade försäljningen.
– Vi planerar inget sådant just nu, men ser löpande över vår situation, säger Fredrik Arp.