Realtid

Avanza förlorar ungt stjärnskott

administrator
administrator
Uppdaterad: 03 jan. 2013Publicerad: 03 jan. 2013

Mikael Lindahl blir vd för onlinefilmbolag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Realtid TV

Flygbranschens revansch: "Enda tidsmaskinen som fungerar"

15 nov. 2025

Direkt efter ekonomistudier vid Uppsala universitet anställdes Mikael Lindahl år 2010 på Avanza som assistent till dåvarande vd:n Nicklas Storåkers.

På bara drygt två år har snart 26-årige Lindahl gjort en snabb karriär inom Avanza som dels affärsutvecklare och nu senast som kundansvarig på bankens private banking-avdelning.

Nu går han vidare till att bli vd för onlinestreaming-företaget Film2Home vars verksamhet är legal uthyrning av film på internet. Film2Home ägs till en huvuddel av Bonver Videodata AB.

– Jag kunde inte säga nej till den här utmaningen. Jag tror starkt på filmbranschen, säger Mikael Lindahl.

Avgående affärsansvarig för Film2Home är Josefin Envall.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS