Realtid

Amerikansk bolånare gör brakförlust

administrator
administrator
Uppdaterad: 18 sep. 2007Publicerad: 18 sep. 2007

Accredited Home Lenders, ett krisdrabbat amerikansk bolåneinstitut, gjorde en förlust på 60,2 miljoner dollar under kvartalet som avslutades den 31 mars.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Räknat per aktie blev förlusten 10:29 dollar. Det framgår av en kraftigt försenad rapport registrerad hos den amerikanska finansinspektionen (SEC).

Motsvarande period i fjol gjorde bolaget en vinst på 35,8 miljoner dollar, eller 1:61 dollar per aktie.

Nettointäkterna för kvartalet uppgick till minus 134,6 miljoner dollar. För själva utlåningsverksamheten rann det ut 178,9 miljoner dollar.

Accredited har redan lagt ned det mesta av sin bolåneverksamhet, vilket kommer att leda till att mellan 1.600 och 2.600 jobb försvinner. Bolaget har varit verksamt på den så kallade subprime-marknaden, vilket innebär att det lånat ut pengar till hushåll med svag kreditvärdighet.

Vi kan inte garantera att vi kommer fortsätta med en fortlöpande verksamhet, varnar företaget i rapporten.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS