16 apr.
2026

Realtid

Altor lämnar Relacom till bankerna

administrator

administrator

Harald Mix kastar in handduken när installationsföretaget Relacom ännu en gång behöver nytt kapital.

Relacom är en av jättarna i installationsbranschen och helägt av Altor sedan 2004. Bolaget har drabbats hårt av nedskärningarna i telekomsektorn de senaste åren. I slutet av 2009 gick Altor och ett bankkonsortie in med nya pengar i samband med en omstruktureringen av koncernen.

Nu behövs åter nya pengar och denna gång kastar Altor in handduken.

– Vi har nåt en uppgörelse med Altor som alla parter tycker är den bästa uppgörelsen, säger Rodney Alfvén IR-chef på Nordea.

Konkret betyder det att Nordea, DnB Nor och HSH Nordbank går in som nya ägare och samtidigt skjuter till kapital.

– Alternativet hade varit att sätta det i konkurs, säger Rodney Alfvén.

Parterna går inte in på några detaljer i uppgörelsen. Av Relacoms årsredovisning för 2009 uppges att skulderna låg på 2,6 miljarder kronor och att dessa vilade på covenanter i form av finansiella nyckeltal.

Parterna går inte ut med några detaljer om uppgörelsen. I samband med ägarförändringen lämnar Altors Harald Mix och Hugo Maurstad styrelsen.

Enligt Nordea finns ingen bortre gräns för hur länge de kan kvarstå som ägare.

– Vi är en finansiellt stark ägare och vi kommer att ta vårt ägaransvar. Nu handlar det om att se till det bästa för bolaget.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

FMV rustar för miljarder – kritiseras för långsamhet

16 apr. 2026
Mikael Damberg (S) ekonomisk-politisk talesperson och S-ledaren Magdalena Andersson (S).
Börs & finans

S tvingar ministrar att förklara sig i Riksdagen

16 apr. 2026
Bank & Fintech

Bank stänger kunders konton – men misstänkta transaktioner passerar

16 apr. 2026