08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Aberdeen säljer till AMF

Realtid.se
Uppdaterad: 03 juli 2013Publicerad: 03 juli 2013

Södermalmsfastighet för en halv miljard byter ägare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

AMF Fastigheter köper en kontorsfastighet på Södermalm i Stockholm av Aberdeen Property Funds SICAV-FIS Pan Nordic. Underliggande fastighetsvärde är 520 miljoner kronor.

I byggnaden som omfattar runt 13.600 kvadratmeter och huserar bland annat Stockholm Design District och ett antal designers och formgivare.

– Genom förvärvet stärker vi vår position i detta attraktiva område på Södermalm. Tobaksmonopolet ligger nära Södra Station och Mariatorget med spårbunden trafik, vilket är en viktig faktor för oss när vi investerar, säger Mats Hederos, vd för AMF Fastigheter, i en kommentar.

Efter förvärvet äger AMF omkring 65.000 kvadratmeter på Södermalm.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS