Realtid

542 miljoner i stöd vid Saabdöd

administrator
administrator
Uppdaterad: 21 dec. 2009Publicerad: 21 dec. 2009

Regeringen gör nu en extra satsning på 542 miljoner kronor till stöd för jobb och omställning riktade mot Trollhättan och Västra Götalandsregionen, skriver den i ett pressmeddelande.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Satsningen handlar om innovation, utbildning och arbetsmarknadsåtgärder.

– Vi hoppas, även om det är ett litet halmstrå, att det ska gå att lösa Saabfrågan, men jag vill poängtera att det är ett mycket svårt läge, sade näringsminister Maud Olofsson när hon öppnade presskonferensen på näringsdepartementet i dag.

Under dagen har hon haft flera möten, både när det gäller Trollhättan och Gävleborg.

– Båda orterna har drabbats av stora varsel och uppsägningar och vi arbetar nu efter en decentraliserad modell där resurserna ska vara nära människorna, sade hon.

Även i dag hörde olika aktörer av sig med förfrågningar om Saab. De intresserade slussades vidare till Deutsche Bank, som skött hela försäljningsprocessen åt General Motors.

Om det främst är lycksökare blir bankens och GM:s sak att avgöra.

– Det kom ny info i går om eventuella nya intressenter på Saab men det är sådant som GM ska hantera, sade näringsminister Maud Olofsson.

Samtidigt sitter det holländksa företaget Spykers vd Victor Muller i möte med GM, någonstans i Europa, skriver Svenska Dagbladet på nätet.

ANNONS

Han tror att det är möjligt att budet går igenom

– Ja, om jag inte trodde att det fanns en chans skulle det inte vara någon mening med att träffa dem, säger Victor Muller till tidningen.

Han vill inte säga att han förhandlar med GM, utan kallar det diskussioner. Tidigare har han endast kommunicerat skriftligen med GM.

Vad gäller ägarbilden, som uppges ha ändrats för att undanröja GM:s tvivel inför den ryske storägaren Vladimir Antonov, ger Victor Muller inga klara besked.

– Jag har sett alla möjliga spekulationer om det, men det är inget jag vill tala om, säger han.

Lika lite vill han kommentera om det är ett konsortium som står bakom Spykers bud.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS