Realtid

3 först med reklam i mobilnätet

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 okt. 2005Publicerad: 20 okt. 2005

Mobiloperatören 3, vars svenska del ägs av bland annat Investor, planerar att sälja reklamplatser i sitt nät. Mobil-tv kan komma att bli ett forum för att nå ut till konsumenterna.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

3:s abonnenter verkar inte ringa tillräckligt eftersom bolaget nu vill dryga ut sina intäkter genom att sälja reklamutrymme. I Storbritannien har bolaget redan haft gratis nedladdningsbara reklamkampanjer för bland annat iPod, vilket resulterade i 160.000 nedladdningar. Nu vill 3 gå vidare och samarbeta med ett antal mediebyråer och rådgivare för att utveckla konceptet med reklam.

De exakta formerna för hur reklamen ska komma konsumenterna till godo har inte framkommit. Men när det gäller den svenska marknaden kommer det inte handla om någon spam-verksamhet, försäkrar den svenska informationschefen Erik Hörnfeldt.

– Mobilen är en alldeles för privat pryl. Vi vill inte upplevas som påfrestande, säger Erik Hörnfeldt till Realtid.se.

Istället handlar det om sponsrade nedladdningar av innehåll som kan erbjudas från 3:s nät. Svenska 3 har inte påbörjat något projekt ännu, men säger sig ha fört ett antal konkreta diskussioner med olika samarbetspartners.

I Storbritannien rapporteras 3 samarbeta med mediabyråerna Aegis, Mind Share och Zenith Optimedia för att se över möjligheterna att öka bolagets intäkter via reklam.

En av möjligheterna som diskuteras är en egen tv-kanal. Genom tv-kanalen kan tittarna nås med skräddarsydda reklambudskap utifrån deras personliga intressen.

3 planerar även att lansera en reality-tv-kanal där abonnenterna kan skicka in egna videofilmer och själva få betalt när någon annan laddar ner dem. Tjänsten har redan lanserats på prov i Italien, där mycket pornografiskt material dykt upp. Detta ska dock filtreras bort, enligt 3.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS