18 sep.
2026

Realtid

Alibabas grundare Jack Ma misstänks vara försvunnen

Jack Ma
Jack Ma, grundare Alibaba. Foto: Thibault Camus, AP, TT
Finwire/Realtid.se

Alibabas och Ant Groups grundare Jack Ma misstänks vara försvunnen. Han har inte synts till offentligt i cirka två månader.

Kinesiska e-handelsjätten Alibabas grundare Jack Ma misstänks vara försvunnen då han inte synts till offentligt under de senaste två månaderna, enligt Yahoo, rapporterar Finwire. 

Han skulle ha medverkat i sista avsnittet av egna talangprogrammet ”Africas Business Heroes”, där afrikanska entreprenörer tävlar om att få en del av 1,5 miljoner dollar i finansiering. Jack Ma skulle ha suttit som domare men ersattes av en Alibaba-chef i sista avsnittet i november, rapporterar The Telegraph. Financial Times rapporterar att Alibaba låtit meddela att Ma inte deltog på grund av schemaproblem.

Det var i oktober som Ma höll ett kontroversiellt tal i det han kritiserade Kinas regleringssystem för att stävja innovationen inom finanssektorn. Kort därefter stoppades den stora börsnoteringen av Alibabas fintechbolag Ant Group i Shanghai och Hongkong.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

saudiarabien
Börs & finans

Satellitbilder visar attacken mot pipelinen – katastrof för Saudiarabien

18 sep. 2026
Börs & finans

Husqvarna kan göra förlust – för första gången på tjugo år

18 sep. 2026
Warren Buffett lämnar som ordförande i Berkshire Hathaway. Arkivbild.
Börs & finans

JUST NU: Warren Buffett avgår som ordförande

18 sep. 2026