05 maj
2026

Realtid

Stort intresse för Porsches börsnotering

Finwire

Porsche uppges ha samlat ihop stort intresse från investerare inför sin kommande börsnotering till en värdering av upp emot 85 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg News som hänvisar till källor.

Börsnoteringen kan bli en av Europas största hittills. Porsche söker efter investeringar som skulle värdera bolaget till mellan 60 och 85 miljarder dollar, och sägs ha säkrat åtaganden som överskrider de aktier som erbjuds i intervallet.

Biltillverkaren väntas under första veckan i september avisera avsikten för en notering på Frankfurtbörsen.

Enligt Bloombergs källor har Porsche fått intresseanmälningar från T Rowe Price och Qatar Investment Authority. Även privata miljardärer som Red Bulls grundare Dietrich Mateschitz och LVMH:s ordförande Bernard Arnault uppges vara intresserade av en investering i bolaget.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Det går inte att se någon effekt av de nya bolånereglerna, som infördes den 1 april – främst för att underlätta för förstagångsköpare. Arkivbild.
Spara & placera

Slopat amorteringskrav påverkade inte bopriserna

03 maj 2026
Äldre person med rullator
Spara & placera

Småföretagare: Så undviker du låg pension

27 apr. 2026