Utdelning kan få det att rassla till på aktiekontot. Men det finns också faror med att försöka maximera den.
Riskerna med att jaga maximal utdelning


Mest läst i kategorin
Det är tiden på året när bolag redovisar sina årsrapporter. Där får sparare möjlighet att se svart på vitt hur det har gått för företaget under det senaste året.
Det innebär också en annan sak som väcker intresse: utdelningen.
Missa inte: Rekordår för utdelningsjägare – experternas bästa tips. Realtid
För den som har stora innehav kan utdelningen innebära ett rejält tillskott på aktiekontot. I år delas det ut sex procent mer i utdelning på Stockholmsbörsen än förra året, där de svenska storbankerna ligger nära toppen.
Men det finns också risker med jakten på utdelning.
Köp i rätt tid
Enligt Mikael Vilenius på Dagens Industri är det klokt att tajma sitt köp av aktier med utdelning så smart som möjligt. Aktier med stor utdelningspotential blir ofta dyrare när det närmar sig årsstämma.
Precis som att det är billigare att köpa cykeln på vintern och skidorna på sommaren är det därför smartast att investera i utdelningsinriktade aktier när det inte är rapportsäsong.
Ett annat tips är att komma ihåg att utdelningen bara är en del av avkastningen. Högutdelare har i snitt gjort sämre ifrån sig än börsen som helhet när också kursökningar räknas in.
Missa inte: Bankerna bjuder på störst utdelningsfest. Dagens PS
Senaste nytt
Alleima i topp
Mikael Vilenius får medhåll av Lars Söderfjell, aktiechef på Ålandsbanken. Precis som andra investerare gillar han utdelning på sina aktier, men han höjer ändå ett varningens finger.
”Man ska inte stirra sig blind enbart på direktavkastningen, det måste finnas något mer för att det ska bli en intressant investering”, säger han till EFN.
När analysföretaget Morningstar tittade på företag med hög direktavkastning som gått bra på börsen i början av 2025 låg stålbolaget Alleima (börskurs Alleima) i topp, följt av Avanza (börskurs Avanza Bank) och Getinge (börskurs Getinge).
Missa inte: Storbankernas utdelningar når nya höjder: ”Superattraktivt”. Realtid

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.