04 maj
2026

Realtid

Nettoutflöde från fonder i september

Realtid.se

Den samlade fondförmögenheten i Sverige minskade under september med 368 miljarder kronor och uppgick vid utgången av september till 5 763 miljarder.    

Det blev under månaden ett sammanlagt nettoutflöde från fonder på 13,4 miljarder kronor. Hedgefonder och korta räntefonder hade nettoinsättningar, medan aktiefonder, blandfonder och långa räntefonder uppvisade nettouttag. Det framgår av ett pressmeddelande från Fondbolagens förening.

Aktiefonder hade nettouttag på 11,4 miljarder och från blandfonder gjordes nettouttag på 1,7 miljarder. Även långa räntefonder uppvisade nettoutflöden på 1,1 miljarder. Däremot gjordes det under månaden nettoinsättningar i korta räntefonder på 0,4 miljarder och i hedgefonder på 0,6 miljarder kronor.

Hittills i år uppvisar fonder ett nettoutflöde på totalt 34,8 miljarder kronor. Från aktiefonder uppgår nettouttagen till 40 miljarder.

Störst var nettouttagen från branschfonder, globalfonder och Europafonder. Sverigefonder utgjorde däremot ett av få undantag med nettoinsättningar under månaden.

Trots utflödet totalt för aktiefonder uppvisade indexfonder nettoinsättningar på 4,5 miljarder kronor under september månad.

Av den totala fondförmögenheten var 3 649 miljarder (motsvarande 63 procent) placerade i aktiefonder.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Det går inte att se någon effekt av de nya bolånereglerna, som infördes den 1 april – främst för att underlätta för förstagångsköpare. Arkivbild.
Spara & placera

Slopat amorteringskrav påverkade inte bopriserna

03 maj 2026
Äldre person med rullator
Spara & placera

Småföretagare: Så undviker du låg pension

27 apr. 2026