Realtid

Kvinnor köper inte dippen – slår ändå männen

spara
Kvinnor tenderar att vara mer försiktiga i sitt sparande, även i nedgång. (Foto: Pexels)
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 24 maj 2025Publicerad: 24 maj 2025

Män är nästan dubbelt så benägna som kvinnor att köpa aktier när marknaden går igenom en tuff fas. Men det är inte alltid den bästa strategin.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

När börsen störtdyker ser många investerare sin chans att ”köpa dippen” – att köpa aktier billigt i hopp om att de snabbt ska återhämta sig.

Så har det också varit under vårens börsturbulens, trots att experter menade att småsparare ofta gör bättre i att sitta still i båten.

Missa inte: Så överlever ditt sparande kalabaliken i världen. Realtid

Men enligt en ny undersökning från Blackrock finns det betydande skillnader mellan könen i hur man tar sig an en nedgång.

Tar större risker

Undersökningen, som genomfördes bland 1 000 personer i april, visar att 63 procent av männen är mer benägna att investera när börsen faller – jämfört med endast 33 procent av kvinnorna.

Resultatet bekräftar tidigare forskning som pekar på att män tenderar att ta större risker med sina pengar än kvinnor, skriver Fortune.

En dipp på börsen kan leda till enkel avkastning om marknaden studsar tillbaka, men det kan också vara en riskfylld strategi. (Foto: Ahn Young-joon/AP/TT)
ANNONS

Män investerar inte bara mer, utan också i mer riskfyllda tillgångar som aktier och kryptovalutor, konstaterar en rapport från Amundi Investment Institute.

Kvinnor är i högre grad försiktiga, med större fokus på fonder och obligationer.

Missa inte: Småsparare allt mer olydiga: ”Enormt mycket handel”. Realtid

ANNONS

Olika strategier

Trots att män är mer aktiva i sitt investerande – de handlar och loggar in på sina konton oftare – innebär inte det att de presterar bättre.

Tvärtom visar flera studier att kvinnors långsiktiga strategi ofta är mer framgångsrik, särskilt när börsen vänder nedåt.

Så ska du köpa aktier vid börsfall – ”buy the dip”

I vissa fall är det befogat.

Det är ett skäl till att kvinnor har fått bättre avkastning på börsen i Sverige jämfört med män under de två senaste åren.

ANNONS

Mindre transaktionskostnader

Trenden går igen i USA. Enligt en rapport från Fidelity från 2021 överträffade kvinnliga investerare sina manliga motsvarigheter med i genomsnitt 0,4 procent i avkastning under det gångna decenniet.

Orsaken tros vara att kvinnor i större utsträckning använder sig av en ”set-and-forget”-strategi, alltså passiva investeringar som kräver mindre aktivitet och medför lägre transaktionskostnader.

Samtidigt kan de mer riskfyllda investeringarna vara de som ger riktigt stora vinster på längre sikt. Det har fått vissa att uppmana kvinnor att våga ta mer risker, så länge det sker med en lång tidshorisont.

Missa inte: Ministrarna om börsraset: ”Sverige står starkt – ingen kris än”. Realtid

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS