15 okt.
2026

Realtid

Inte aktuellt med börsen för Northvolt enligt vd

Finwire

Batteritillverkaren Northvolt har inga planer på en börsnotering i närtid. “Den marknaden är död”, säger vd Peter Carlsson till Dagens Industri.

Carlsson uppger dock att bolaget så småningom kommer behöva listas ifall det vill fortsätta med sin stora expansionsplan.

–När det är återstår att se. Det som får mig att sova lite bättre är att vi före sommaren fyllde på kassan med ytterligare 12 miljarder. Det gör att vi har ett handlingsutrymme och en framförhållning om det fortsätter att vara en tuff marknad ytterligare en tid, säger Peter Carlsson.

Carlssons uttalanden kan ses mot bakgrund av att Northvolts styrelseordförande Carl-Erik Lagercrantz sade i somras att en notering kunde förväntas inom två år.

Mest läst i kategorin

Spara & placera

Efter år av förluster: Därför lockar obligationerna tillbaka spararna

01 okt. 2026
Spara & placera

Pengarna sitter fast i private equity: Så gör de rika för att få ut dem

28 sep. 2026