04 maj
2026

Realtid

Förvaltaren: JM redo för uppsving på börsen

Förvaltaren: "JM redo för uppsving på börsen"
Peter Norhammar har JM i samtliga tre portföljer. (Foto: Coeli)
Simon Kronö

Trots de senaste tuffa åren går fastighetsförvaltaren emot blankarna – och tror på stark comeback för krisande JM: "Uppenbart."

JM (börskurs JM) har haft en tuff period med fallande nybyggnationer, sviktande försäljningar och stigande räntor.

För tre veckor sedan varslade byggbolaget 145 anställda om uppsägning på grund av arbetsbrist, skriver Dagens Industri.

Trots tecken på en förbättrad bostadsmarknad så är den fortsatt avvaktande”, skrev JM i ett pressmeddelande.

Sedan januari 2022 har 50 procent av fastighetsbolagets börsvärde försvunnit och JM är i dag Stockholmsbörsens fjärde mest blankade aktie.

Gynnar JM:s aktie

Trots detta tror förvaltaren Peter Norhammar på en återhämtning för bostadsutvecklaren.

”Det är uppenbart att konsumenten har blivit mer positiv”, säger han till Affärsvärlden.

Norhammar tror även på fortsatt stigande bostadspriser i större regioner, vilket han menar gynnar JM:s aktie.

Förvaltaren förväntar sig att aktiemarknaden kommer att handla upp aktien innan förändringarna syns i bolagets resultat.

Läs mer:
JM-vd optimistisk – trots allt: ”Justerar priserna”. Realtid
NCC rustar upp danskt utsatt område. Realtid

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Det går inte att se någon effekt av de nya bolånereglerna, som infördes den 1 april – främst för att underlätta för förstagångsköpare. Arkivbild.
Spara & placera

Slopat amorteringskrav påverkade inte bopriserna

03 maj 2026
Äldre person med rullator
Spara & placera

Småföretagare: Så undviker du låg pension

27 apr. 2026