06 maj
2026

Realtid

Amerikansk pensionsjätte tar stryk av räntechocken

Finwire

Pensionsfonden Calstrs räknar med att göra nedskrivningar i sin 52 miljarder dollar stora fastighetsportfölj. Signalen från fonden är det senaste tecknet på att högre räntor har satt press på den amerikanska kommersiella fastighetsmarknaden.

Calstrs är en av de största offentliga pensionsfonderna i USA och förvaltar totalt 306 miljarder dollar.

Fonden har på senare år försökt att diversifiera sig från aktier och obligationer och dra nytta från den goda avkastningen i sektorn. Fastigheter hade gett en tvåsiffrig avkastning under en tioårsperiod för dess 1 miljoner fondägare, enligt en uppdatering i mars som FT har tagit del av.

— Kontorsfastigheter har troligen tappat 20 procent i värde, enbart på grund av de stigande räntorna, säger Christopher Ailman som är investerarchef på fonden till affärstidningen.

Enligt de fastighetskonsulter som styrelsen har pratat med bedöms den negativa utvecklingen pågå under ett eller två år.

I fjol backade fonden med 6,7 procent i värde. Sammantaget utgör fastigheter 17 procent av Calstrs totala tillgångar.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Det går inte att se någon effekt av de nya bolånereglerna, som infördes den 1 april – främst för att underlätta för förstagångsköpare. Arkivbild.
Spara & placera

Slopat amorteringskrav påverkade inte bopriserna

03 maj 2026
Äldre person med rullator
Spara & placera

Småföretagare: Så undviker du låg pension

27 apr. 2026