03 nov.
2026

Realtid

Slopad skattenedsättning för datorhallar

Camilla Jonsson

Camilla Jonsson

Finansdepartementet arbetar för att så snart som möjligt kunna remittera ett förslag om att slopa nedsättningen av energiskatten på elförbrukning i datorhallar.

Under rådande omständigheter bör datorhallarna ges ytterligare incitament till energieffektivisering och därför beskattas på samma sätt som tjänstesektorn i övrigt. Det skriver Finansdepartementet i ett pressmeddelande.

När skattenedsättningen infördes 2017 var förutsättningarna helt annorlunda än i dag och det finns därför anledning att ompröva de bedömningar som gjordes då, tycker departementet.

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026