03 nov.
2026

Realtid

20 personer bötfälls för 'Partygate' i Storbritannien 

Boris Johnson
Foto: TT
Finwire

Polisen i Storbritannien har utfärdat böter till 20 personer som deltog i festerna hos premiärminister Boris Johnsons residens Downing Street under 2020 och 2021 när det rådde coronarestriktioner.

Boris Johnson var själv närvarande vid festerna och det är oklart ifall han är en av de som fått en nota. Oppositionen och Johnsons egna konservativa partikamrater har sagt att han bör avgå ifall det visar sig vara så. Det rapporterar Sky News.

Totalt kom polisens utredning av omfatta tolv fester, även kända som Partygate-skandalen i Storbritannien. Polisen har frågat ut mer än 100 personer i samband med utredningen.

 

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026