04 nov.
2026

Realtid

Reddit siktar på värdering på upp till 6,5 miljarder dollar i New York-notering

Finwire

Sociala medieplattformen Reddit siktar på en värdering på upp till 6,5 miljarder dollar, enligt källor till Wall Street Journal.

Bolaget planerar att sälja aktier för 31-34 dollar per aktie vilket skulle ge ett totalt värde på 6 till 6,5 miljarder dollar på en fullt utspädd basis. Det är lägre än de 10 miljarder som Reddit värderades till i en finansieringsrunda i augusti 2021.

Reddit är fortfarande olönsamt men rörelseresultatet förbättrades under helåret 2023. I fjärde kvartalet förra året gjorde bolaget ett rörelseresultat på cirka 18,5 miljoner dollar, medan helåret landade på ett rörelseresultat på -90,8 miljoner dollar.

Noteringen, som väntas bli en av de större i år, väntas ske på New York-börsen senare i vår.

Mest läst i kategorin

Spara & placera

Pensionssparare i miljardkollaps – bara 1,6 procent återvunnet

30 okt. 2026
Fjärrvärmekostnaden har stigit med 31 procent sedan 2023, enligt rapporten från Nils Holgersson-gruppen. Arkivbild.
TT-nyhet

”Dramatiskt höga nivåer” – boendekostnaderna stiger

21 okt. 2026