04 nov.
2026

Realtid

Moderaterna fortsätter tappa

Realtid.se

Moderaterna fortsätter tappa stöd i opinionen. Sverigedemokraterna är fortfarande näst största parti, med god marginal.

Det visar en sammanvägning av resultaten från en rad partisympatimätningar den senaste veckan, Svensk Väljaropinion, som Kantar Sifo gör för Ekot.

Det är fortfarande ett knappt övertag för de rödgröna partierna inklusive Centerpartiet. Socialdemokraterna nosar på 30 procent och samtliga riksdagspartier klarar fyraprocentspärren.

Störst stöd har Socialdemokraterna med 29,8 procent. Sverigedemokraterna når 20,4 och Moderaterna ligger nu på 17,0 procent.

Vänsterpartiet får 8,1 procent och Centerpartiet 6,6 procent efter en marginell ökning.

De rödgröna inklusive Centerpartiet når 49,7 jämfört med 48,9 för högerblocket.

Med tio dagar kvar till valet är fortfarande 8 procent av väljarna osäkra på vad de ska välja.

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026