04 maj
2026

Realtid

Källor: ECB ska börja bötfälla banker som misslyckas införa åtgärder för klimatet 

Finwire

ECB kommer att börja bötfälla banker som under längre tid misslyckas med att klimatanpassa sin verksamhet, skriver Bloomberg News med hänvisning till källor. Sådana åtgärder har ECB aldrig vidtagit förut.

Upp till fyra banker kan komma att bötfällas för att inte ha följt de tidsfrister som fastställts av centralbanken för att bedöma dess exponering mot klimatrisker. Ännu har beloppen inte fastställts och kan enligt källorna komma att bli symboliska.

Enligt nyhetsbyrån stiger böterna för varje dag och kan uppgå till så mycket som 5 procent av bankernas dagliga genomsnittliga intäkter. Som exempel skulle en bank med intäkter om 10 miljarder euro i omsättning kunna få straffavgifter på så mycket som 1,4 miljoner euro, i det tuffaste scenariot.

Finwire
Finwire

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Gunnar Wijkmark
Bank & Fintech

Ny rapport: Banker behöver mer personal – inte mindre

30 apr. 2026
Goldman Sachs logotyp
Bank & Fintech

Storbank stryper AI–åtkomst – så kan svenska banker påverkas

29 apr. 2026