01 nov.
2026

Realtid

Expert: Osäkert om Northvolt går att rädda

Expert: Inte säkert att Northvolt går att rädda
Northvolts vd Peter Carlsson har hållit sig undan media i en vecka. (Foto: Tove Eriksson/TT)
Simon Kronö

Northvolt är i akut behov av pengar för att kunna fortsätta bedriva verksamheten. Nästa steg är rekonstruktion – eller i värsta fall batterijättens konkurs.

Det nordiska batteribältet, som planerades för tre år sedan, har till största delen misslyckats. Endast Northvolt i Skellefteå producerar batterier, skriver Dagens Nyheter.

Frågan är hur länge till.

Efter att ha genomlidit den tuffaste sommaren någonsin i batterijättens historia, inleddes hösten i fortsatt uppförsbacke. I måndags meddelade Northvolt att delar av verksamheten i Skellefteå pausas, samtidigt som man varslade om personalnedskärningar.

Vd Peter Carlsson flaggade sedan för att Northvolt kan tvingas ta ”ytterligare beslut som är smärtsamma”.

”Rekonstruktion redan imorgon”

Sagt och gjort. För att hålla nere kostnaderna stoppade batterijätten på fredagen alla utlägg och resor, rapporterar SVT Nyheter.

Northvolt står med andra ord inför en akut ekonomisk kris, med ett lika akut behov av nytt kapital för att kunna hålla igång verksamheten.

För en vecka sedan trodde Christian Sandström, biträdande professor vid Internationella handelshögskolan i Jönköping, på konkurs inom ett halvår.

Men på söndagen hade han ändrat sig.

”Det kan bli rekonstruktion redan i morgon”, säger han till SVT Nyheter.

Fördelarna med konkurs

Men Magnus Henrekson, professor i nationalekonomi, frågar sig om en rekonstruktion ens är möjlig för Northvolt.

”Rekonstruktion ska ju bara användas för ett bolag som har en möjlighet att vända utvecklingen och det är inte säkert att det anses vara möjligt här”, säger han till SVT.

En konkurs skulle enligt Henrekson istället kunna öppna upp för en ny, mer kompetent ägare.

Läs mer:
Osäkert om storägarna vill öppna plånboken för Northvolt. Realtid
Northvolts vd pudlar – men förnekar säkerhetsbrister. Realtid
Högst osäkert hur lång tid Northvolt har kvar. Realtid

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026