02 nov.
2026

Realtid

EU överväger oljesanktioner mot Ryssland

Finwire

EU kommer att överväga att införa ett oljeembargo på Ryssland i samband med att USA:s president Joe Biden ansluter till samtalen denna vecka. Det rapporterar Reuters med hänvisning till källor. 

Biden kommer att anlända på torsdag för att närvara vid ett Nato-möte angående Rysslands invasion av Ukraina. Han kommer också träffa EU och länderna inom G7 som inkluderar Japan.

EU har hittills infört fyra sanktionspaket mot Ryssland och förbereder ett femte. Det kan potentiellt inkludera ett importstopp av rysk olja. USA och Storbritannien har redan infört detta medan EU varit mer tveksamt på grund av det stora beroendet av rysk gas för energi. Moskva har varnat att sanktioner på rysk olja kan leda till att man stänger av gaskranarna till Europa.

Enligt Reuters uppgifter är de baltiska länderna mest för att oljesanktioner införs. Tyskland ska vara bland de som stretar emot på oro över att detta ytterligare kan förvärra situationen med redan höga energipriser i Europa. Även Bulgarien har indikerat att det kan behöva säga nej för att man är nästan helt beroende av den ryska gasförsörjningen. 

Mest läst i kategorin

Juridik

Färre bolag måste hållbarhetsrapportera – gäller redan i år

27 okt. 2026
Nästan 100 privatjet lyfte i närheten av Super Bowls finalarena inom två timmar efter att finalen i amerikansk fotboll avslutats i år, enligt Business Insider. Organisationen Oxfam kritiserar det flitiga privatflygandet. Arkivbild.
TT-nyhet

Svenska privatjet släpper ut en svensks årsutsläpp – varannan timme

27 okt. 2026
Samhälle

Superrika slåss om båtplatser – finansjättarna köper hamnarna

24 okt. 2026